Obsah

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

ZPRÁVY PND TV 2019

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Klimatizace není luxus, ale už nezbytnost

Pokud nemáte okna domu, bytu či kanceláře obrácené k severu, můžete naplno poznat, jak úmorné jsou tropické letní teploty. Ty totiž ve vnitřních prostorách dosahují ještě větších hodnot, než je venkovní teplota. Ovšem jen v případě, že nemáte prostory klimatizované. V moderních kancelářských komplexech bývá klimatizované prostředí samozřejmostí, nicméně u menších společností či firem stále nepatří ke standardu. O bytech či rodinných domech nemluvě – tam záleží pouze na rozhodnutí vlastníka. Klimatizace přitom není žádný luxus, lze ji pořídit za nízké ceny nebo na splátky jako běžnou elektroniku.

„V současné době by měla být klimatizace zcela běžným domácím zařízením. Důležitým faktorem pro pořizování klimatizací je oteplování, kdy v letních měsících dosahuje teplota vzduchu nad 35 stupňů Celsia, ale také v přechodném období, na jaře a podzim, lze klimatizací nahradit klasické topení, které se nevyplatí spouštět na krátkodobé topení,“ říká Stanislav Smrček, jednatel společnosti Aiseco, která se zabývá komplexními dodávkami klimatizací a vzduchotechniky.

Podle Smrčka jsou dnešní klimatizace výrazně výkonnější a díky dokonalé technice je lze použít kdekoliv. Zkušený technik podle odborníků dokáže navrhnout klimatizaci do jakéhokoli prostoru. Důležitým faktem je také to, že vhodně zvolená teplota na pracovišti výrazně ovlivňuje pracovní výkon, nehledě na to, že její výši upravuje hygienická norma.

A jak vhodně nastavit teplotu chlazení?

Častou chybou je, že uživatelé se snaží chladit na co největší výkon. Pak ovšem hrozí onemocnění při přechodu z venkovního prostředí do prostředí klimatizovaného. „Nastavení teploty závisí na individuální potřebě jednotlivých osob. Ovšem, co se týká zdraví a snesitelnosti klimatizovaného prostoru, měli bychom se řídit rozdílem teploty mezi 6–8 stupni Celsia pod teplotou ve venkovním prostředí v letním období. Pokud máme raději výrazně chladnější klima, než je venkovní teplota, např. při venkovní teplotě 35 stupňů Celsia a nastavení klimatizace na 22 stupňů Celsia v prostoru, je vhodné 20 minut před odchodem do venkovního prostředí snížit klimatizování místnosti na doporučený rozdíl teploty,“ podotýká Smrček.

Kontakt:

Aiseco, s.r.o.

tel.: 739 577 583 | obchod@aiseco.cz | www.aiseco.cz